Brzdy a destičky

Při podzimní servisní akci jsem byl obviněn z agresivní jízdy - destičky mám sjeté na 6 mm za 11000 km. Tvrdili, že to je asi polovina životnosti. Neřekli někomu z vás, jak jsou na tom ty vaše? Docela by mě to zajímalo. Je fakt, že je asi namáhám víc, než většina z vás, protože cca polovinu mého nájezdu tvoří německé dálnice a tam se necourám... Takže jak jste na tom vy a po kolika km je "normální" měnit destičky?

2bep napsal:
Určitě někomu pomůže toto vlákno, hlavně první Danyho příspěvek (popisuje základní TypeR rozměr brzd, tedy 300mm).
Danyho brzdová kuchařka
Vložil Bruure, 6. Listopad 2006 - 11:55
 

Koly
Obrázek uživatele Koly
Administrátor
příspěvků: 1398
bývalý majitel

Shi napsal:
Hromada zajímavého čtení o brzdách.

Ďakujem za veľmi užitočné informácie, omnoho lepšie teraz rozumiem tomu čo sa deje s brzdami v kritických situáciách. Podelím sa - zdá sa, že iba upgrade brzdových doštičiek sám osebe vôbec nemusí vyriešiť problém s katastrofálnym fadingom, ktorý zažívame na okruhu (aspoň u 1.8, neviem ako u Type-R). Druhy fadingu sú totiž v zásade dva:

1) Prehriatie brzdových doštičiek a následné zníženie koeficientu trenia medzi doštičkami a kotúčom. Príznaky sú typický smrad, keď sa doštičky začínajú prehrievať a slabý brzdný účinok aj pri silnom tlaku na brzdový pedál. Podstatné je to, že hydraulika je v tomto prípade v poriadku, čiže pedál nemäkne, iba je potrebné vyvinúť väčšiu silu na rovnaký brzdný účinok. V extrémnom prípade sa kolesá nezablokujú ani pri maximálnej sile, ktorú dokáže bežný človek vyvinúť. K tomuto druhu fadingu nedôjde odrazu, ale postupne ako sa zvyšuje teplota doštičiek.

2) Zovretie brzdovej kvapaliny. Tá sa zmení čiastočne na plyn a tým už nie je nestlačiteľná - brzdový pedál zmäkne a hydraulika nie je schopná preniesť silu na doštičky. K tomuto fadingu môže dôjsť náhle, keď sa brzdová kvapalina dostane na bod varu. Typické je to, že po vychladnutí síce znova skvapalnie, ale je nenávratne poškodená - nejaké bublinky tam ostanú a tak je kvapalina viac stlačiteľná ako pôvodne. Pedál brzdy teda zostane aj po vychladnutí o niečo mäkší ako predtým.

Restrospektívne si myslím, že som zažil oba druhy fadingu. Určite si pamätám, že som cítil smrad od bŕzd aj že som na nich musel tlačiť ako divý aby brzdili. Jednoznačne najhoršie situácie som však zažil pri náhlom zmäknutí brzdového pedálu, keď som odrazu nebol schopný brzdiť vôbec. To je smrtiaca kombinácia - aby auto brzdilo potrebujete veľkú silu, ale hydraulika po zovretí kvapaliny už ju nie je schopná preniesť. Tým že kvapalina zovrela som si istý aj preto, lebo brzdový pedál je odvtedy o dosť mäkší.

Takže môj názor je, že základný upgrade sú nielen doštičky, ale aj brzdová kvapalina. Bez tohto kroku to bude na nič, účinnejšie a odolnejšie brzdy ju privedú k varu ešte skôr. Navyše je treba byť pripravený na jej pravidelnú výmenu, minimálne spolu s doštičkami.

--
2. Duben 2008 - 11:18
rybiz
Obrázek uživatele rybiz
příspěvků: 1092
bývalý majitel

jc napsal:
OK, ja se nedovolal. Beru jednu az dve sady - tak aby ti to vyslo na slevu. Ale pod podminkou, ze se to objedna dneska.

Objednám je klidně dneska, zatím je nás málo Jsem smutný
Já si vezmu jedny přední.
JC, Nejlepší bude když mi ten kdo bude chtít, pošle SZ s konkrétním požadavkem. Do kolika dnes počkáme navrhni ty, ja na ně nespěchám .
Takže pánové, pokud máte zájem pište.
Jenom doufám že mi potom nezůstanou Mrk
Předání by se uskutečnilo po dohodě kdekoliv v Praze Palec nahoru

--
2. Duben 2008 - 11:17
padam
Obrázek uživatele padam
Administrátor
příspěvků: 1893
bývalý majitel

jc: zkus to ještě jednou, zrovna jsem s ním mluvil. Mates

--
2. Duben 2008 - 11:15
padam
Obrázek uživatele padam
Administrátor
příspěvků: 1893
bývalý majitel

rybiz napsal:
Ted jsem tam volal, dovážejí od dodavatele z německa, pán mi při odběru více jak čtyřech párů slíbil bez problémů slevu do 10% Palce nahoru
Doba dodání je do 10 dnů k zákazníkovi!
Jestli do toho někdo půjdete, můžeme se domluvit Mrk

Tak jsem s ním mluvil taky a na CTR mají YellowStuff za 3600,- s DPH, což je mimo realitu, takže se k vám nepřipojím. Na brakes4u.co.uk je mám za 2200 s DPH, bez dopravy.
Ta cena na 1.8 je špičková, dokonce asi o 100 Kč levnější než na brakes4u.co.uk. Palec nahoru
--
2. Duben 2008 - 11:14
jc
Obrázek uživatele jc
příspěvků: 2861
bývalý majitel

Jo a budu na to potrebovat papir pro firmu Mrk Ale mame nakup prodej, tak kdyztak muzeme cast preprodat.

--
2. Duben 2008 - 11:12
jc
Obrázek uživatele jc
příspěvků: 2861
bývalý majitel

OK, ja se nedovolal. Beru jednu az dve sady - tak aby ti to vyslo na slevu. Ale pod podminkou, ze se to objedna dneska.

--
2. Duben 2008 - 11:10
rybiz
Obrázek uživatele rybiz
příspěvků: 1092
bývalý majitel

Ted jsem tam volal, dovážejí od dodavatele z německa, pán mi při odběru více jak čtyřech párů slíbil bez problémů slevu do 10% Palce nahoru
Doba dodání je do 10 dnů k zákazníkovi!
Jestli do toho někdo půjdete, můžeme se domluvit Mrk

--
2. Duben 2008 - 11:01
jc
Obrázek uživatele jc
příspěvků: 2861
bývalý majitel

Koly to tezko Směju se doplnky maji zrejme jineho dodavatele - asi uk nebo usa. Uvidime jestli to nebude ta cina Vyplazuju jazyk Zkousim se tam jeste dovolat, aby mi to objasnili.

Btw jak moc chvatas na ty desticky? Kdyby nahodou prisly driv nez je budu mit ja, prenechal bys mi je na par dni? Dal bych ti pak ty "moje".

--
2. Duben 2008 - 10:55
Koly
Obrázek uživatele Koly
Administrátor
příspěvků: 1398
bývalý majitel

jc: Dúfam, že si nespôsobil to, že teraz donútia sportovniautodoplnky.cz zvýšiť cenu na ich úroveň... Jsem smutný

--
2. Duben 2008 - 10:47
padam
Obrázek uživatele padam
Administrátor
příspěvků: 1893
bývalý majitel

jc napsal:
Our Price: £48.56 £57.06 Inc VAT
VAT je postovne nebo nejaka dan?

VAT je DPH, platí se v místě nákupu. Poštovné do CZ je £17.95 (za celou objednávku).

jc napsal:

Pro mne je ted omezeni akorat to, ze je potrebuju rychle, protoze soucasne jsou skoro KO.

Nevím jak moc rychlý bude ten shop, každopádně bych viděl dodávku tak do týdne, dříve určitě ne.
Jedu ale teď na 14 dní do zahraničí, tak bych to mohl objednat až po návratu.
A nebo bych to musel nechat na tobě a poslal bych ti peníze.
--
2. Duben 2008 - 10:45

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".