Brzdy a destičky

Při podzimní servisní akci jsem byl obviněn z agresivní jízdy - destičky mám sjeté na 6 mm za 11000 km. Tvrdili, že to je asi polovina životnosti. Neřekli někomu z vás, jak jsou na tom ty vaše? Docela by mě to zajímalo. Je fakt, že je asi namáhám víc, než většina z vás, protože cca polovinu mého nájezdu tvoří německé dálnice a tam se necourám... Takže jak jste na tom vy a po kolika km je "normální" měnit destičky?

2bep napsal:
Určitě někomu pomůže toto vlákno, hlavně první Danyho příspěvek (popisuje základní TypeR rozměr brzd, tedy 300mm).
Danyho brzdová kuchařka
Vložil Bruure, 6. Listopad 2006 - 11:55
 

Humidor
příspěvků: 93
5D 2.2 Sport
mám od: 28.12. 2007

To JC:
Potvrzuji!

--
2. Duben 2008 - 17:13
rybiz
Obrázek uživatele rybiz
příspěvků: 1092
bývalý majitel

No a to je právě ono, orig. desky budou tak o stupeň horší než jsou greeny, takže je to vlastně akorát Palce nahoru
Mám na mysli 1.8ku Mrk

--
2. Duben 2008 - 16:43
Shi
příspěvků: 1026
bývalý majitel

Koly napsal:
Je to jednoduché, akékoľvek moderné auto má brzdy dostatočne silné na to, aby boli schopné kolesá zablokovať. (Aspoň na prvýkrát, to že opakovaným brzdením sa prehrejú a zvädnú je druhá vec.) Preto mi nie je veľmi sympatické, že EBC na svojich stránkach udáva pre doštičky akési skrátenie brzdnej dráhy, čo je v podstate nezmysel.

V podstatě s tebou nelze než souhlasit, až na to, že brždění s ABS je dynamický děj a destičky s vyšším koeficientem tření dosáhnou stejného brzdného momentu při nižším tlaku v brzdové soustavě. Věřím, že nárust tlaku v brzdové soustavě není skokový, takže právě dynamika přechodného děje může mít na brzdnou dráhu svůj vliv a je rozdíl, jestli je koeficient smykového tření 0,45 nebo 0,55.

nominální koeficienty tření

black = 0,46
green = 0,55
red = 0,5

EBC ono zkrácení brzdné dráhy uvádí při brždění ze 160 km/h a tam už se vliv teploty může projevit - jednou mi na Fabii při brždění ze 150-160 km/h brzdy zvadly při dosažení 80 km/h, takže 160 km/h už je pro destičky/kotouče docela záhul a mizerné komponenty zcela selhávají. Třecí koeficient je teplotně závislý, takže pro brždění ze 160 km/h už je podle EBC redstuff lepší, než greenstuff. Pro normální ježdění může být greenstuff nejlepší, ovšem pokud někdo hodné jezdí rychlostmi nad 130 km, nebo z brzd ždímá maximum, tak greenstuff může vadnout.

EBC doporučuje mít na zadních brzdách stejné nebo o jeden stupeň "horší destičky".
---
Taky si myslím, že se EBD stará aby i zadní brzdy brzdily maximálně, ale pokud při razantním nástupu přední brzdy nastoupí ostřeji, než zadní, tak se na přední kola přenese o to větší větší váha a tím se odlehčí už tak málo zatížená zadní náprava, takže brzdný účinek nebude 70/30 ale třeba jen 80/20.

--
2. Duben 2008 - 16:49
padam
Obrázek uživatele padam
Administrátor
příspěvků: 1893
bývalý majitel

tommykk, rybiz: NJ, přesvědčili jste mě. Až se vrátím ze zahraničí objednám 2 sady předních a jednu zadních. To by pro začátek mohlo stačit. Mrk

--
2. Duben 2008 - 16:34
rybiz
Obrázek uživatele rybiz
příspěvků: 1092
bývalý majitel

Padam, nejsem automobilový odborník, ale myslím si totéž Palec nahoru

--
2. Duben 2008 - 16:32
tommykk
příspěvků: 357
5D 1.8 Sport
mám od: 4.11. 2006

to padam: Na tom Kolyho vysvetleni neco je... Urcite bych v tvem pripade taky dal EBC i na zadek. Nenechaval bych to dorovnani na el. systemech. Cim lepe to bude brzdit bez zasahu elektroniky tim lip. A cenove to neni taky tak hrozne, a urcite to bude brzdit lip.

to ALL: sorry ze prerusiji vase objednavaci manevry MrkMrk . Ale delaji se vam na kotoucich take tekove prstence, jakoby drazky? Na pravem zadnim mam dokonce cernou linku uprostredo. Vcera jsem se opravdu solidne projel, brzdy jsem zahral a hojne vyuzival. A je to tam vic... NechápuNechápu A ani vzadu to nezmizlo... Jsem šokován

Mam seriove desticky a maji ani ne 3tkm....predni. Zadni asi 42tkm (dle servisu ok).

--
2. Duben 2008 - 16:28
Tresor
Obrázek uživatele Tresor
příspěvků: 151
obdivovatel

Nazdar,
takze ja jdu do toho take.. GreenStuff ready Směju se

--
2. Duben 2008 - 16:06
padam
Obrázek uživatele padam
Administrátor
příspěvků: 1893
bývalý majitel

Koly napsal:
Čo sa stane ak selektívne posiľníme brzdy vpredu? Origálne nastavenie je také, že brzdy sú vyvážené - vpredu aj vzadu sa zablokujú zhruba v rovnakom momente (vpredu z dôvodu stability o trochu skôr). Silnejšie brzdy znamenajú, že pri rovnakom tlaku kvapaliny vyvíjajú väčší brzdný moment. Čiže predné kolesá sa pri brzdení zablokujú skôr, v momente keď originál zadné majú ešte rezervu. Vyváženie sa naruší, predné pneumatiky pracujú viac ako zadné, brzdná dráha sa predĺži a auto je pri brzdení nedotáčavejšie. Z princípu teda nemôže upgrade bŕzd iba vpredu priniesť kratšiu brzdnú dráhu, aj keď odolnosť bŕzd sa prirodzene môže zvýšiť dramaticky.

Preto by som asi aj padamovi doporučil Yellowstuff na všetky štyri, nie iba vpredu, dá sa predpokladať že táto rada už má koeficient trenia podstatne lepší ako originál doštičky. Pre 1.8 s Greenstuffom to nemusí byť veľká zmena, ale osobne si chcem aj z dôvodu vyváženia auta pri brzdení v zákrute namontovať rovnaké doštičky vpredu aj vzadu.

Nad tímto jsem uvažoval a není mi jasné jestli to neřeší ABS a EBD. Měl jsem za to, že v případě zablokování kol nastoupí ABS společně s EBD a rozdělí tlak na jednotlivá kola tak, aby všechna čtyri kola brzdila s maximálním účinkem.
Podle rozdělení váhy při brždění mají zadní kola asi tak 30% účinnost v porovnání s předními, takže se i přes menší desky musí stejně blokovat mnohem dříve než zadní. Navíc ABS a EBD nelze vypnout, takže si myslím že se snaží svojí plnit svojí roli v optimalizaci brzdného účinku i bez ohledu na konkrétní třecí koeficienty jednotlivých desek.

Co si o této mojí teorii myslíte ?

--
2. Duben 2008 - 14:50
jc
Obrázek uživatele jc
příspěvků: 2861
bývalý majitel

Taky je to moznost. S tou dobou dodani z UK bych to tak strasne nevidel, do te Ostravy to pujde taky pres nekolik hopu Směju se

Ale uz bych to nekomplikoval. Jeste cekam na info od Humidora.

--
2. Duben 2008 - 14:48
padam
Obrázek uživatele padam
Administrátor
příspěvků: 1893
bývalý majitel

Informace Jen pro info, na brakes4u.co.uk vyjde v přepočtu ta vaše sada na cca 1850 Kč vč. DPH. Při vaší hromadné objednávce můžete počítat cca +100 Kč za dopravu, tj. 1950 celkem. Dodávka ale bude asi trvat déle než potřebuje jc.

--
2. Duben 2008 - 14:43

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".