Brzdy a destičky

Při podzimní servisní akci jsem byl obviněn z agresivní jízdy - destičky mám sjeté na 6 mm za 11000 km. Tvrdili, že to je asi polovina životnosti. Neřekli někomu z vás, jak jsou na tom ty vaše? Docela by mě to zajímalo. Je fakt, že je asi namáhám víc, než většina z vás, protože cca polovinu mého nájezdu tvoří německé dálnice a tam se necourám... Takže jak jste na tom vy a po kolika km je "normální" měnit destičky?

2bep napsal:
Určitě někomu pomůže toto vlákno, hlavně první Danyho příspěvek (popisuje základní TypeR rozměr brzd, tedy 300mm).
Danyho brzdová kuchařka
Vložil Bruure, 6. Listopad 2006 - 11:55
 

jc
Obrázek uživatele jc
příspěvků: 2861
bývalý majitel

Presne tak. Staci cist a dozvis se i kde se daji koupit. A taky ze zkusenosti nejsou, ty desticky se (na naseho CV) prodavaji po svete asi 3 tydny.

--
12. Duben 2008 - 23:59
rybiz
Obrázek uživatele rybiz
příspěvků: 1092
bývalý majitel

lukas napsal:
Mozna se zeptam blbe ale kde v CR sehnat ty zeleny EBC desticky na civica? Vsude narazim jenom na 6g a 7g. Ty zeleny bych chtel kvuli mensi produkci brzdovyho prachu (je to pravda nebo jenom marketing). Jo a zaroven bych se chtel zeptat, jestli kdyz sou vic "prach free" tak jestli brzdej aspon stejne jako seriovy Feroda co tam ted mam z fabriky. Diky :-)

Ty jsi tam měl z "fabriky" Feroda ? Já mám orig. Textar Nechápu

Podívej se trochu níže Mrk

--
12. Duben 2008 - 20:18
lukas
Obrázek uživatele lukas
příspěvků: 515
3D 1.8 Sport
mám od: 19.12. 2007

Mozna se zeptam blbe ale kde v CR sehnat ty zeleny EBC desticky na civica? Vsude narazim jenom na 6g a 7g. Ty zeleny bych chtel kvuli mensi produkci brzdovyho prachu (je to pravda nebo jenom marketing). Jo a zaroven bych se chtel zeptat, jestli kdyz sou vic "prach free" tak jestli brzdej aspon stejne jako seriovy Feroda co tam ted mam z fabriky. Diky Směju se

--
12. Duben 2008 - 19:48
Koly
Obrázek uživatele Koly
Administrátor
příspěvků: 1398
bývalý majitel

padam napsal:
Tak to mě brzdy nemávají, po dvou kolech lehce změknou, a pak se drží až do konce. Směju se
Zato mi ale po třech půlhodinkách mávají desky pá-pá. Andílek

No jo no, R-ko je iná liga... Mrk

--
2. Duben 2008 - 21:56
padam
Obrázek uživatele padam
Administrátor
příspěvků: 1893
bývalý majitel

Koly napsal:
No na 1.8 by to tiež šlo, ale asi tak pol kola než by brzdy zamávali bye-bye. Mrk

Tak to mě brzdy nemávají, po dvou kolech lehce změknou, a pak se drží až do konce. Směju se
Zato mi ale po třech půlhodinkách mávají desky pá-pá. Andílek
--
2. Duben 2008 - 21:30
Koly
Obrázek uživatele Koly
Administrátor
příspěvků: 1398
bývalý majitel

padam napsal:
Tak už vím, kde je ten rozdíl v našem pojetí. Nikdy jsem neuvažoval že bych brzdil jen tak trochu. Směju se
Na okruhu používám jen styl "plná" brzda, tj. ABS s EBD jsou v provozu v podstatě před každou zatáčkou. ;-)

No na 1.8 by to tiež šlo, ale asi tak pol kola než by brzdy zamávali bye-bye. Mrk

--
2. Duben 2008 - 17:45
Koly
Obrázek uživatele Koly
Administrátor
příspěvků: 1398
bývalý majitel

padam napsal:
Každopádně asi bude lepší mít přední a zadní desky vyvážené co se týká toho třecího koeficientu, už protože elektronika očekává vyvážený přístup.
Vzhledem k tomu že jsem koeficient tření originálů nikde nenašel tak dám dozadu také YellowStuff, vzhledem k tomu že se v podtatě zadní desky vůbec nesjíždí tak je to finančně bez problémů.

Presne tak uvažujem aj ja, kúpim si jedny Greenstuffy dozadu, tie vydržia na furt a vpredu budem meniť podľa potreby. A auto by sa snáď malo chovať podobne ako doteraz.

Inak nejde len o brzdnú dráhu, ja si napríklad na okruhu veľmi rád pribrzďujem do zákruty (samozrejme bez zasahovania elektroniky) a tam je dostatočný a akurát vyvážený účinok na zadok nutnosť, aby človek do zákruty efektne zatočil a nie šiel za nosom rovno von. Mrk

--
2. Duben 2008 - 17:39
padam
Obrázek uživatele padam
Administrátor
příspěvků: 1893
bývalý majitel

Koly napsal:

Čiže predné kolesá sa zablokujú skôr a vtedy prichádza do hry elektronika. Ak tlačíš na brzdu akurát tak, že sa Ti blokujú predné ale zadné nie, ABS nepomôže, to totiž iba odblokuje kolesá v šmyku, ale aktívne neprerozdeľuje brzdnú silu. Tu môže prísť do hry EBD, ktoré je na to určené. Otázka znie, či EBD v tejto chvíli prenesie brzdnú silu na zadok, keď žije v domnení že rozdelenie je stále 70/30 a zadné kolesá sú kúsok od šmyku? Podľa mňa skôr nie, alebo to urobí v menšom rozsahu ako by malo, keďže má nesprávne predpoklady.

Či je to tak alebo nie možno ani nie je tak podstatné, lebo riešenie asi existuje v každom prípade - chce to šliapnuť na brzdy poriadne tak, aby sa s určitosťou zablokovali nielen predné, ale následne aj zadné kolesá. Potom ABS/EBD vec zmenežuje tak ako najlepšie vie. Brzdná dráha sa až potom snáď bude blížiť tomu, čo bolo s originál brzdami.

Mne sa toto osobne nepozdáva - človek vie, že mu auto v podstate s určitosťou brzdí horšie až do momentu pokiaľ sa neaktivuje ABS nielen vpredu ale aj vzadu. Na druhej strane by chcelo vedieť nakoľko je koeficient trenia vyšší oproti originál doštičkám a pokiaľ rozdiel nie je dramatický, tak je to jedno. Ale Yellowstuffy by za tie prachy snáď mali brzdiť lepšie. Mrk

Tak už vím, kde je ten rozdíl v našem pojetí. Nikdy jsem neuvažoval že bych brzdil jen tak trochu. Směju se
Na okruhu používám jen styl "plná" brzda, tj. ABS s EBD jsou v provozu v podstatě před každou zatáčkou. Mrk

Každopádně asi bude lepší mít přední a zadní desky vyvážené co se týká toho třecího koeficientu, už protože elektronika očekává vyvážený přístup.
Vzhledem k tomu že jsem koeficient tření originálů nikde nenašel tak dám dozadu také YellowStuff, vzhledem k tomu že se v podtatě zadní desky vůbec nesjíždí tak je to finančně bez problémů.

--
2. Duben 2008 - 17:29
jc
Obrázek uživatele jc
příspěvků: 2861
bývalý majitel

Objednano... az budu vedet neco novyho, napisu.

--
2. Duben 2008 - 17:22
Koly
Obrázek uživatele Koly
Administrátor
příspěvků: 1398
bývalý majitel

padam napsal:
Nad tímto jsem uvažoval a není mi jasné jestli to neřeší ABS a EBD. Měl jsem za to, že v případě zablokování kol nastoupí ABS společně s EBD a rozdělí tlak na jednotlivá kola tak, aby všechna čtyri kola brzdila s maximálním účinkem.
Podle rozdělení váhy při brždění mají zadní kola asi tak 30% účinnost v porovnání s předními, takže se i přes menší desky musí stejně blokovat mnohem dříve než zadní. Navíc ABS a EBD nelze vypnout, takže si myslím že se snaží svojí plnit svojí roli v optimalizaci brzdného účinku i bez ohledu na konkrétní třecí koeficienty jednotlivých desek.

Co si o této mojí teorii myslíte ?

Premýšľam nad tým nakoľko pomôže ABS/EBD a asi v určitom zmysle áno.

Predné brzdy sú väčšie hlavne preto, že pri brzdení sa prenáša váha dopredu a prítlak je oveľa väčší na predných pneumatíkách, ktoré sú tak schopné preniesť na vozovku podstatne väčšiu brzdnú silu ako zadné. Systém je vo finále hardwarovo nastavený tak, aby sa predné kolesá zablokovali iba o chlp skôr ako zadné.

Ak neberieme do úvahy ABS/EBD, výsledok je jasný. Keď sa dajmä tomu zmení rozloženie zo 70/30, ktoré optimálne rozloží brzdnú silu, na napríklad 80/20, tak na hranici blokovania predných kolies sa zadné flákajú a brzdná dráha je dlhšia a auto nedotáčavejšie. Súhlasím s tommykkom, že dobre vyvážené auto je dôležité bez ohľadu na to či následne pomôže elektronika. Človek predsa na okruhu nebrzdí tak, aby sa mu neustále aktivovalo ABS.

Čiže predné kolesá sa zablokujú skôr a vtedy prichádza do hry elektronika. Ak tlačíš na brzdu akurát tak, že sa Ti blokujú predné ale zadné nie, ABS nepomôže, to totiž iba odblokuje kolesá v šmyku, ale aktívne neprerozdeľuje brzdnú silu. Tu môže prísť do hry EBD, ktoré je na to určené. Otázka znie, či EBD v tejto chvíli prenesie brzdnú silu na zadok, keď žije v domnení že rozdelenie je stále 70/30 a zadné kolesá sú kúsok od šmyku? Podľa mňa skôr nie, alebo to urobí v menšom rozsahu ako by malo, keďže má nesprávne predpoklady.

Či je to tak alebo nie možno ani nie je tak podstatné, lebo riešenie asi existuje v každom prípade - chce to šliapnuť na brzdy poriadne tak, aby sa s určitosťou zablokovali nielen predné, ale následne aj zadné kolesá. Potom ABS/EBD vec zmenežuje tak ako najlepšie vie. Brzdná dráha sa až potom snáď bude blížiť tomu, čo bolo s originál brzdami.

Mne sa toto osobne nepozdáva - človek vie, že mu auto v podstate s určitosťou brzdí horšie až do momentu pokiaľ sa neaktivuje ABS nielen vpredu ale aj vzadu. Na druhej strane by chcelo vedieť nakoľko je koeficient trenia vyšší oproti originál doštičkám a pokiaľ rozdiel nie je dramatický, tak je to jedno. Ale Yellowstuffy by za tie prachy snáď mali brzdiť lepšie. Mrk

--
2. Duben 2008 - 17:19

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".