Brzdy a destičky

Při podzimní servisní akci jsem byl obviněn z agresivní jízdy - destičky mám sjeté na 6 mm za 11000 km. Tvrdili, že to je asi polovina životnosti. Neřekli někomu z vás, jak jsou na tom ty vaše? Docela by mě to zajímalo. Je fakt, že je asi namáhám víc, než většina z vás, protože cca polovinu mého nájezdu tvoří německé dálnice a tam se necourám... Takže jak jste na tom vy a po kolika km je "normální" měnit destičky?

2bep napsal:
Určitě někomu pomůže toto vlákno, hlavně první Danyho příspěvek (popisuje základní TypeR rozměr brzd, tedy 300mm).
Danyho brzdová kuchařka
Vložil Bruure, 6. Listopad 2006 - 11:55
 

Shi
příspěvků: 1026
bývalý majitel

rybiz napsal:
Hmm, zase nějaká novinka Nechápu A mě vždyck říkali, že ABS je tam proto, aby se právě ani na sněhu ten klín navytvořil, tak teď babo raď Pomoc!

Jojo novinka, tuším že tomu říkají "ABS plus" nebo tak nějak.

Bohužel auto s běžným ABS na některých površích brzdí dost blbě právě kvůli tomu, že si klín nevytvoří.

Ono ABS Plus (pokud se to tak jmenuje) kola taky neblokuje trvale, ale spíš imituje něco jako přerušované brzdění třeba tím, že za určitých podmínek nezasahuje 16x za sekundu, ale třeba jenom 4x. Tím pádem aspoň část času klín existuje.

--
1. Květen 2008 - 17:10
rybiz
Obrázek uživatele rybiz
příspěvků: 1092
bývalý majitel

tommykk napsal:
to rybiz: Jo, novinka to je. Rikaji tomu dalsi verze abs, nebo tak nejak... Nevim jestli uz se to montuje, asi do top modelu jo. Na suche silnice se system v podstate odpoji. Protoze, jak jiste vis, na suche silnici je s ABS delsi brzna draha az o 20%, podle podminek.

Ale rad bych videl jak to funguje v praxi...

to Shi: Ja spis myslim, ze je to na sportovni jizdu a krizove brzdeni....

Mozna najdu kde jsem o tom cetl

Kdyby jsi o tom našel něco v češtině, byl bych ti vděčný Mrk

--
1. Květen 2008 - 17:05
Shi
příspěvků: 1026
bývalý majitel

pepavasa napsal:
2 Shi : Není to až nebezpečně moc inteligence pro pouhé ABS, které má zajišťovat odvalování kol proto, aby byla řiditelná?

Jak se to vezme. Základní princip ABS je opravdu jednoduchý.

A) ABS
Zpomalení vozidla nemůže překročit cca 1G, jakmile je detekováno zpomalení otáček kola (tj. obvodové rychlosti) nad 1G, tak se sníží tlak tak, aby zpomalení obvodové rychlsoti bylo pod 1G a kola nebyla zablokovaná. To je základ. (Některá auta dokáží brzdit i s trochu větším zpomalením, ale 1G je pro běžná auta docela blízké realitě.

B) Optimalizace brzdné dráhy
Jakmile začneš optimalizovat brzdnou dráhu, tak už musíš pracovat se skluzem a snažíš se udržovat kolo v "optimálním" skluzu. Ovšem to má tři háčky:

1) Auto neví po jakém jede povrchu a tedy neví jaký skluz je optimální. Obvykle se uvádí skluz 0,1 až 0,3 příčemž jedno číslo je optimální pro led a druhé pro suchý beton. Mokrý asfalt a ostatní možnosti jsou někde mezi 0,1 a 0,3. Auto se z dynamiky změn otáček kol může pokusit odhadovat jaký je zrovna pod kolem povrch.

2) Auto během brždění neví jaká je jeho rychlost vůči vozovce, může to pouze odhadovat na základě otáček jednotlivých kol a má li ESP tak to může doplňovat informací z akcelerometrů, ale je to jenom odhad.

3) Povrch se může rychle měnit (např. sněhové jazyky) a pod každým kolem může být v daný okamžik jiný. V extrémním případě můžeš mít v jednom okamžiku pod jedním kolem suchý asfalt, pod druhým kolem mokrý asfalt, pod třetím sníh a pod čtvrtým led.

Takže pro optimální brždění algoritmus ABS musí odhadovat:
1) skutečnou rychlost vozidla
2) jaký je pod koly povrch a tedy jaký je optimální skluz pro dané podmínky (teoreticky to může odhadovat pro každé kolo zvlášť nebo pro každou půlku auta zvlášť, ale nevím jestli se to dělá).

Samotné výpočty výpočetně složité nejsou, jen tu matematiku a algoritmy musí někdo správně vymyslet.

No a ESP je ještě kapitola sama pro sebe.

--
1. Květen 2008 - 17:04
tommykk
příspěvků: 357
5D 1.8 Sport
mám od: 4.11. 2006

to rybiz: Jo, novinka to je. Rikaji tomu dalsi verze abs, nebo tak nejak... Nevim jestli uz se to montuje, asi do top modelu jo. Na suche silnice se system v podstate odpoji. Protoze, jak jiste vis, na suche silnici je s ABS delsi brzna draha az o 20%, podle podminek.

Ale rad bych videl jak to funguje v praxi...

to Shi: Ja spis myslim, ze je to na sportovni jizdu a krizove brzdeni....

Mozna najdu kde jsem o tom cetl

--
1. Květen 2008 - 16:58
rybiz
Obrázek uživatele rybiz
příspěvků: 1092
bývalý majitel

Hmm, zase nějaká novinka Nechápu A mě vždyck říkali, že ABS je tam proto, aby se právě ani na sněhu ten klín navytvořil, tak teď babo raď Pomoc!
Ale třeba je to fakt nějaká novinka, nebo jsem do dnešního dne nepochopil jak funguje ABS, případně Nám tady někdo káže bludy Nechápu

Mě to vždy vysvětlovali (zjednodušeně) takto:

Řídící jednotka systému ABS neustále zjišťuje aktuální rychlost každého kola. Z rychlostí dvou diagonálně umístěných kol určuje tzv. referenční rychlost vozidla, kterou porovnává s otáčkami kol . Tímto neustálým porovnáváním se zjišťují aktuální zrychlení, zpomalení a skluz každého z kol. Pokud dojde ke snížení rychlosti některého z kol pod stanovenou hodnotu oproti referenční rychlosti, řídící jednotka odpustí bez ohledu na polohu brzdového pedálu tlak z brzdového systému pomalejšího kola a ihned po jeho roztočení opět tlak napustí zpět. Tuto akci jsou systémy ABS schopné opakovat několikrát za sekundu a to po celou dobu brzdění až do minimální rychlosti 4 km/h, kdy se systém ABS sám odpojuje.

Prostě a jednoduše, trvám na tom, že ABS zabraňuje tomu, aby se kola zablokovala, Tečka.

--
1. Květen 2008 - 14:31
pepavasa
Obrázek uživatele pepavasa
Administrátor
příspěvků: 2241
4D Hybrid
mám od: 5.2. 2007

2 Shi : Není to až nebezpečně moc inteligence pro pouhé ABS, které má zajišťovat odvalování kol proto, aby byla řiditelná?

   

--
1. Květen 2008 - 14:03
Shi
příspěvků: 1026
bývalý majitel

tommykk napsal:
to rybiz: Jen poznamecka...ABS nemusi vzdy zabranit zablokovani kol!! Pokud obsahuje system sucheho brzeni, tak se ti kola zablokuji krasne....A brzdi to lepe. Myslim ze to je v urcitych radach BMW.

Lec nas Civic to asi nema Jsem smutný

Myslím že tento systém funguje jen při nízkých rychlostech (slyšel jsem tuším něco o 35 km/h) a je určen pro brždění na sněhu nabo v terénu se sypkým povrchem, kde je potřeba aby se před kolem hrnul materiál. ŘJ jednotka ABS se pokouší odhadovat jaké vlastnosti má podklad na kterém auto brzdí, z toho usuzuje jaký je optimální skluz a pak se pokouší regulovat skluz tak,aby byl poblíž předpokládaného optima.

--
1. Květen 2008 - 13:23
tommykk
příspěvků: 357
5D 1.8 Sport
mám od: 4.11. 2006

to rybiz: Jen poznamecka...ABS nemusi vzdy zabranit zablokovani kol!! Pokud obsahuje system sucheho brzeni, tak se ti kola zablokuji krasne....A brzdi to lepe. Myslim ze to je v urcitych radach BMW.

Lec nas Civic to asi nema Jsem smutný

--
1. Květen 2008 - 11:36
Shi
příspěvků: 1026
bývalý majitel

rybiz napsal:
Já teda nevím, kouř, Nechápu bez ohledu na to jestli má nebo nemá BA musí ABS vždy zabránit zablokování kol. Je ale pravda, že Ty máš všechno jinak než ostatní, takže je to u Tebe vlastně možné Mrk

Nevím jestli to byl kouř od gum nebo od brzdových destiček, ale kouř to byl. Nejspíš máš pravdu a bylo to od destiček. Z místa řidiče se mi to jevilo tak, že šel od kol, protože zpod předních blatníků vytryskly gejzíry kouře.

Nebylo to brždění do zastavena, bylo to ze 90 km/h na cca 70 km/h a brždění trvalo tak asi půl sekundy, rozhodně méně než sekundu. Nevzpomínám si, že bych si stihnul všimnout pulsování pedálu, zato jsem si všiml jak se mi zásahem BA pedál "propadl" - jeho hluboké stisknutí vyžadovalo velmi malou sílu - nebyla to porucha, tak se BA skutečně projevuje.

Ale i tak, část kouře od gum pocházet mohla - ABS sice zabrání zablokování kol, ale snaží se udržovat kola ve skluzu. Skluz má hodnotu cca 20 procent (tj. například při skutečné rychlosti 100 km/h se kolo otáčí rychlostí cca 80 km/h). Ve skluzu jsou gumy taky extrémně namáhány. Na vozovce je pak vidět stopa, která není klasicky vygumovaná, ale je spíš vydřená a gumy také pěkně dostávají zabrat a materiál z nich ubývá.

--
30. Duben 2008 - 21:20
jc
Obrázek uživatele jc
příspěvků: 2861
bývalý majitel

P.S. EBC brzdi zatim dobre, ale jeste je brzo na zavery - jeste je zajizdim.

--
30. Duben 2008 - 9:20

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".