Brzdy a destičky

Při podzimní servisní akci jsem byl obviněn z agresivní jízdy - destičky mám sjeté na 6 mm za 11000 km. Tvrdili, že to je asi polovina životnosti. Neřekli někomu z vás, jak jsou na tom ty vaše? Docela by mě to zajímalo. Je fakt, že je asi namáhám víc, než většina z vás, protože cca polovinu mého nájezdu tvoří německé dálnice a tam se necourám... Takže jak jste na tom vy a po kolika km je "normální" měnit destičky?

2bep napsal:
Určitě někomu pomůže toto vlákno, hlavně první Danyho příspěvek (popisuje základní TypeR rozměr brzd, tedy 300mm).
Danyho brzdová kuchařka
Vložil Bruure, 6. Listopad 2006 - 11:55
 

jc
Obrázek uživatele jc
příspěvků: 2861
bývalý majitel

A jak dlouho jsi zajizdel? Predpokladam zes jeste nevidel takovej dym jako u tech mojich pri srovnavaku Směju se

Kam mirim... ve ctvrtek jsem byl na prezuti (RE050A) a po zuti jsem minimalne na dvou kolech (bohuzel nevim ty ostatni) videl tmave skvrny ze strany gumy (jakoby zevnitr kola)... (hodim sem pak fotku).

Z toho, ze jedno z tech dvou, co jsem videl, bylo zadni, to vypada, ze to je starsi vec (predpokladam ze zadni brzdy by to nezvladly "propalit"). Muze to byt z doby, kdy jsem byl poprve na okruhu - to jsem si pak nedal zadny kolecko na ochlazeni. Budiz to varovanim pro ostatni... Směju se

--
4. Srpen 2008 - 10:58
Koly
Obrázek uživatele Koly
Administrátor
příspěvků: 1398
bývalý majitel

jc: Kotúče stáčané neboli, kvapalina menená áno, rovnako ako všetky štyri doštičky. Směju se

--
4. Srpen 2008 - 10:35
jc
Obrázek uživatele jc
příspěvků: 2861
bývalý majitel

Koly stacels kotouce? A mas vymenenou i tu kapalinu?

--
4. Srpen 2008 - 10:03
Koly
Obrázek uživatele Koly
Administrátor
příspěvků: 1398
bývalý majitel

petous: Dík, ale s tým teraz asi nepomôžem, jednak mám nabehaných s EBC pomerne málo a po druhé mám s veľkej časti disky čierne. Takže uvidím až časom, najmä som zvedavý či bude rozdiel v zanášaní brzdových strmeňov, ktoré mám nalakované na červeno a s originálnymi doštičkami sa musia dosť prácne čistiť.

--
1. Srpen 2008 - 9:00
petous
příspěvků: 271
bývalý majitel

Perfektní recenze Palce nahoru . Ještě to zasírání litých kol, jak si stojí v tomto parametru?

--
1. Srpen 2008 - 6:36
Koly
Obrázek uživatele Koly
Administrátor
příspěvků: 1398
bývalý majitel

Dnes večer som skúsil brzdy podrobiť výraznejšej skúške, urobil som si taký okruh po miestnych okreskách vrátane náročnejšieho serpentínovitého zjazdu dole kopcom a otestoval som aj brzdenie z vysokých rýchlosti. Pri jazde som sa snažil pred každou zákrutou brzdiť tak, aby zaberalo ABS, aj keď by to objektívne nebolo potrebné na prejdenie zákruty. Zo zákrut som potom rezko akceleroval, takže brzdy boli na maxime pravidelne každých pár sekúnd.

Brzdenie z vysokých rýchlostí (cca 180km/h) bolo bezproblémové, nebolo nijako náročné brzdiť na hrane ABS. Aj pocitovo brzdy pôsobili dobre a dostatočne razantne. Na okreskách mimo zjazdu tiež všetko fungovalo perfektne a brzdy nemali problém ustáť časté opakované brzdenie na hrane šmyku z nejakých 100-140km/h. Mal som pocit, že túto záťaž by brzdy zvládali asi ľubovoľne dlho.

Iná situácia bola na pomerne prudkom zjazde, kde nebolo jednoduché dostať sa na úroveň ABS ani na začiatku a po niekoľkých zákrutách brzdy citeľne zvädli a ABS nebolo možné aktivovať ani s veľkým úsilím. Nedošlo k nijakému katastrofickému zlyhaniu, auto stále brzdilo pomerne slušne, ale účinok bol podstatne slabší a aj pocitovo nebola odozva na pedál bohvieaká. Po príchode na rovinu sa však brzdy veľmi rýchlo pozbierali a znova pôsobili pôvodným dojmom. Za relatívne krátku dobu znovu zvládli bez problémov brzdenie z nejakých 160km/h s aktiváciou ABS. V nijakej fáze brzdy nesmrdeli tak ako je zvykom originálov.

Celkovo je ťažko porovnať EBC s pôvodnými doštičkami ak to nie je bok po boku. Každopádne je jasné, že Greenstuff určite nepostačia na nejaké alpské zjazdy plnou parou, ale na rovine by mali byť v bežnej premávke aj pri veľmi dynamickej jazde úplne v pohode a aj pri rozumnejšom zaobchádzaní z kopca by nemal byť problém. O koľko lepšie zvládnu okruh ako sériovky ja otázka, ale môj pocit je, že také Nordschleife by mohli ustáť bez nejakej drámy, ako obstoja v Moste som sám veľmi zvedavý.

--
1. Srpen 2008 - 1:13
Koly
Obrázek uživatele Koly
Administrátor
příspěvků: 1398
bývalý majitel

Tak zábeh mám snáď ze sebou a už viem načo je tam tá zábehová vrstva. Naniesla na disky vrstvu takého žltého "sajrajtu", vyzerá to teda dosť nevzhľadne. Tak uvidíme či je to aj funkčné, pocitovo na mňa teraz brzdy pôsobia dobrým dojmom, na začiatku chodu brzdového pedálu zaberajú jemne, potom sú ale ostrejšie a pekne sa zakusujú do diskov.

--
29. Červenec 2008 - 12:06
Koly
Obrázek uživatele Koly
Administrátor
příspěvků: 1398
bývalý majitel

Tak ja som práve dnes nechal namontovať EBC Greenstuff dopredu aj dozadu (+kvapalinu EBC 307+). Najazdil som s tým zatiaľ iba niečo pod 100km, takže iba celkom úvodné dojmy. Brzdy naozaj pôsobia rovnako pri jemnom brzdení, pri výraznejšom sú o niečo ostrejšie. Ale ako píše jc, je tam špeciálna vrstva na zábeh, takže uvidím či sa to potom nezmení.

--
18. Červenec 2008 - 17:57
petous
příspěvků: 271
bývalý majitel

Prosím pěkně o ty slíbené zkušenosti. Krom brzdného účinku by mne zajímalo slibované podstatné snížení tvorby černého prachu na kolech, to čištění liťáků nemám rád. Jak se to po skoro dvou měsících provozu jeví?

--
18. Červenec 2008 - 12:01
jc
Obrázek uživatele jc
příspěvků: 2861
bývalý majitel

Zkusenosti zatim minimalni, najeto parset km. Ze zacatku mi prisli normalni pri slabsim seslapnuti pedalu a ostrejsi pri doslapnuti, ale to muze byt normalni pro neojetiny Směju se Je na nich takova cervena zajizdeci vrstva (jestli to neni jen cervena barva na te vrchni vrstve), je mozne ze prave tu jsme spalili.

Navic pri vymene nebyly stacene kotouce, ktere uz jsou vice nez slusne zajete a davaji destickam "pokourit" Mrk Ale brzdi to dobre. To be continued...

--
7. Květen 2008 - 19:23

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".