Brzdy a destičky

Při podzimní servisní akci jsem byl obviněn z agresivní jízdy - destičky mám sjeté na 6 mm za 11000 km. Tvrdili, že to je asi polovina životnosti. Neřekli někomu z vás, jak jsou na tom ty vaše? Docela by mě to zajímalo. Je fakt, že je asi namáhám víc, než většina z vás, protože cca polovinu mého nájezdu tvoří německé dálnice a tam se necourám... Takže jak jste na tom vy a po kolika km je "normální" měnit destičky?

2bep napsal:
Určitě někomu pomůže toto vlákno, hlavně první Danyho příspěvek (popisuje základní TypeR rozměr brzd, tedy 300mm).
Danyho brzdová kuchařka
Vložil Bruure, 6. Listopad 2006 - 11:55
 

Cyklista
příspěvků: 67
majitel jiné generace

Málo brzdím, pokial chcem dosiahnúť spotrebu pod 6,5l.Hondu za nemalé peniaze som si nekupoval,aby stála na parkovisku.Civic je garážovaný a každý vikend jazdím na hory.Prvá reklamácia pri vybrácii bŕzd bola uznaná a kotúče boli presústružené.Pri preberaní Civica v servise urobili skúšku bŕzd na valcoch.Už vtedy zad.pr.kotúč vykazoval 22% ovalitu.Norma povoluje 20%.Technik ma presvedčil že to je dobré a brzdením sa to dohladí.Dohodli sme sa,že po dovolenke to znovu skontrolujeme.V septembri som urobil taker 5tis km.Ovalita na zadnom kotúči sa zväčšila na 28% a meranie potvrdilo aj zväčšenie ovality na predných kotúčoch.Ďalším meraním opotrebenia kotúčov dig.meridlom, bolo zistené,že kotúče sú na medzi použitelnosti.Už bol v toto fóre spomínaný podobný problém v čechách, že je podozrenie, na pojivo v platničkách ktoré ničí kotúče.Takéto intencia mi naposledy naznačil aj reklam.tecnik.Údajne zbiera Honda výskyt týchto prípadov,ktoré neboli ojedinelé ani v Anglicku v severných častiac.Keď som sa zastavil kôli klepotu a vybrácii v zad.brzde v Honde Mladá Boleslav, tiež mi naznačili,že Civic má velmi časté problémy z brzdami.

--
20. Říjen 2010 - 21:36
xyorky
příspěvků: 139
majitel jiné Hondy

Cyklista napsal:
Dnes pri druhej garančnej prehlaidke 29300km,problémy s brzdami pokračujú.Skúška na valcoch,ovalita PP-kol.16%,LP-23%,PZ-26%,LZ-28%.Norma povoluje ovalitu-zvlnenie kotúčov max.20%Rozdiel brzdných silje natom horšie zad. nápreva,Vlavo 2,45 kN, pravo 2,08kN Ukázalo sa,že po presústružení a prejdení zhruba 5tis.km sa kotúče naďalej enormne opotrebovali a zvlnily.Čakám na rozhodnutie importéra o uznaní reklamácie.
Merali sme aj hrúbku kotúčov po 90stup.dookola.predné od 21,33 až 21,46mm- pravo a 21,67 až 21,72mm ľavo.Zadné:Pr.7,81mm až 7,96mm,Ľavo 7,75 až 7,80mm.Brzdové došťičky sú min.opotrebené.Podotýkam, že presústruženie sa muselo robiť,lebo málo brzdím a kotúče hĺbkovo zakorodovali.Odstánenie drnčavéj
vybrácie bŕzd presústružením bolo riešene v rámci reklamácie.

podľa môjho názoru sú brzdové kotúče a brzové platničky spotrebný materiál. Sám sa priznávaš, že slabo brzdíš, tak poznáš aj príčinu problému. Keď nechám auto 3 mesiace v zime a daždi odstavené na parkovisku a zhrdzavejú mi kotúče, tiež neuznajú reklamáciu.

--
20. Říjen 2010 - 15:16
Cyklista
příspěvků: 67
majitel jiné generace

Dnes pri druhej garančnej prehlaidke 29300km,problémy s brzdami pokračujú.Skúška na valcoch,ovalita PP-kol.16%,LP-23%,PZ-26%,LZ-28%.Norma povoluje ovalitu-zvlnenie kotúčov max.20%Rozdiel brzdných silje natom horšie zad. nápreva,Vlavo 2,45 kN, pravo 2,08kN Ukázalo sa,že po presústružení a prejdení zhruba 5tis.km sa kotúče naďalej enormne opotrebovali a zvlnily.Čakám na rozhodnutie importéra o uznaní reklamácie.
Merali sme aj hrúbku kotúčov po 90stup.dookola.predné od 21,33 až 21,46mm- pravo a 21,67 až 21,72mm ľavo.Zadné:Pr.7,81mm až 7,96mm,Ľavo 7,75 až 7,80mm.Brzdové došťičky sú min.opotrebené.Podotýkam, že presústruženie sa muselo robiť,lebo málo brzdím a kotúče hĺbkovo zakorodovali.Odstánenie drnčavéj
vybrácie bŕzd presústružením bolo riešene v rámci reklamácie.

--
18. Říjen 2010 - 21:02
mr.Martin
příspěvků: 43
5D 1.8 Sport
mám od: 29.6. 2009

mr.Martin napsal:
Cyklista napsal:
Skúsenosť po presústružení brzdových kotúčov.Pri odovzdaní v servise Lipt.Mikuláši premeranie účinnosťi na brzdovej stolici.Následne dve dlhšie cesty do Chorvatska 2500km a do Čiech 1150km.Účinnosť bŕzd dobrá,subjektívne lepšia, ako do 20tis km.Problémy nastali pri návrate z Čech.V pravom zadnok kolese klepot.V Honde Mladá Boleslav mi tvrdili,že to je vinou nadmerného presústruženia zad.kotúčov.Po návšteve v servise Lipt.Mikuláši zistili, že závada bola v uvolnenom klznom uložení zad.došťičiek-horný a dolný tvarovaný pozinkovaný pliešok, slabo držal došťičku.Vymenili mi ich v záruke za nové, na oboch zad.kolesách.Pri demontáži som požiadal o premeraníe hrúbky zad.brzdových kotúčov.Prav.8.00mm, La 7,8mm.Serv tecnik mi dal údaj o min hrúbke 7,00mm.Má z Vás niekto údaje o hrúbke brzdových kotúčov nových a min.hodnote, akú môžu mať ? Predných aj zadných.Mechanik mi ešte tvrdil,že najväčšie problémy s brzdami u Civika majú zákaznici čo málo jazdia.Tí čo prejdú ročne 30tis km aj viac nemajú problémy s hĺbkovou koróziou kotúčov.

Našel jsem v katalogu Intercars:př. kotouče tl.23mm/21mm min.
zad. kotouče tl.9mm/7mm min.
Já mám odpozorované z dřívějších aut,že 1sada desek ubere 1mm na kotouči. Tzn.při druhé výměně destiček zpravidla vyměnit i kotouče.A zadek mi vždy vydržel 2x tolik km než předek.

Ééé...pardon! Při třetí výměně destiček,výměna kotoučů.
--
16. Říjen 2010 - 17:18
mr.Martin
příspěvků: 43
5D 1.8 Sport
mám od: 29.6. 2009

Cyklista napsal:
Skúsenosť po presústružení brzdových kotúčov.Pri odovzdaní v servise Lipt.Mikuláši premeranie účinnosťi na brzdovej stolici.Následne dve dlhšie cesty do Chorvatska 2500km a do Čiech 1150km.Účinnosť bŕzd dobrá,subjektívne lepšia, ako do 20tis km.Problémy nastali pri návrate z Čech.V pravom zadnok kolese klepot.V Honde Mladá Boleslav mi tvrdili,že to je vinou nadmerného presústruženia zad.kotúčov.Po návšteve v servise Lipt.Mikuláši zistili, že závada bola v uvolnenom klznom uložení zad.došťičiek-horný a dolný tvarovaný pozinkovaný pliešok, slabo držal došťičku.Vymenili mi ich v záruke za nové, na oboch zad.kolesách.Pri demontáži som požiadal o premeraníe hrúbky zad.brzdových kotúčov.Prav.8.00mm, La 7,8mm.Serv tecnik mi dal údaj o min hrúbke 7,00mm.Má z Vás niekto údaje o hrúbke brzdových kotúčov nových a min.hodnote, akú môžu mať ? Predných aj zadných.Mechanik mi ešte tvrdil,že najväčšie problémy s brzdami u Civika majú zákaznici čo málo jazdia.Tí čo prejdú ročne 30tis km aj viac nemajú problémy s hĺbkovou koróziou kotúčov.

Našel jsem v katalogu Intercars:př. kotouče tl.23mm/21mm min.
zad. kotouče tl.9mm/7mm min.
Já mám odpozorované z dřívějších aut,že 1sada desek ubere 1mm na kotouči. Tzn.při druhé výměně destiček zpravidla vyměnit i kotouče.A zadek mi vždy vydržel 2x tolik km než předek.
--
16. Říjen 2010 - 17:15
Shi
příspěvků: 1026
bývalý majitel

rob.m napsal:
Mne zadné brzdy menili komplet v LM po 15000 km a na záruku. Vyjadrili sa že si nesadli platničky s kotúčmi..... Z centrály im prišli komplet na výmenu.
A teraz mám problém s prednými. Pri brzdení (takom polovičnom prítlaku na pedál) rozkmitá auto. Nedávno som potreboval dobrzdiť z cca 180 na 80 a cítil som sa ako v starom vlaku.
Pri dobrzďovaní do križovatky cítim ako keby soom pravidelne stláčal a povoľoval pedál (to mám pedál do polovice rovnako stlačený). ABS to nie je. Nemáte niekto podobnú skúsenosť? Ako ste to riešili?

Diagnóza: Takzvané zvlněné kotouče.
Vzniká to buď opravdu extrémním tepelným rázem který schytají kotouče, ovšem mnohem častější příčinou je nesprávné zajetí brzdových destiček. Obzvlášť pokud jezdíš tak, že potřebuješ brzdit z extrémních rychlostí, tak než dáš brzdám sodu, tak musíš destičky zajet. Jeden z mnoha návodů na zajetí je zde:

http://www.fate.cz/instrukce-brzdove-desticky-ferodo.asp

Každý výrobce destiček doporučuje trochu jiný postup, ale klíčové je dodržet zhruba toto:

1) Opakovaným bržděním (bez zastavení, musíš pouze zpomalit, ale nesmíš zastavit) brzdy postupně pořádně zahřát.

2) Pak je alespoň 10 minutovou klidnou jízdou nechat vychladnout.

3) Až po vychladnutí se může zabrzdit do zastavena.

Od té doby můžeš brzdy používat naplno. Do doby, než je zajedeš, se je snaž netýrat bržděním z vysokých rychlostí do zastavena.

Novým autem jsem bez nějakého radikálnějšího brždění ujel cca 500 km, pak jsem ještě o víkendu zapékal na prázdné dálnici brzdy - opakovaně (asi 5x) jsem celkem intenzivně, ale bez aktivace ABS brzdil z cca 130 km/h na cca 40 km/h, pak jsem jel k nejbližšímu semaforu dalších cca 10 minut a až tam jsem poprvé úplně zastavil. S brzdami problém nemám, ale mnou provedené zapečení je spíš decentní, než že by bylo důkladné.

Čím více brzdám hodláš nakládat, tím důkladněji jejich zapečení musíš provést, proto se někdy doporučuje celý mnou uvedený cyklus opakovat 2x až 3x a cyklus ukončovat v okamžiku, kdy začneš cítit, že brzdy začínají vadnout (nebo začínají smrdět).

Náprava "zvlněných kotoučů", pokud nejsou skutečně křivé, ale pouze je na nich nestejnoměrný nános materiálu z destiček a jsou díky tomu nestejnoměrně sjeté je jejich zbroušení, což ti udělají v servise.

--
14. Říjen 2010 - 17:22
rob.m
Obrázek uživatele rob.m
příspěvků: 56
5D 1.8 Sport
mám od: 1.11. 2008

Už som raz bol (v auguste) lebo mi ostávala visieť predná platnička, prehrievalo mi to kotúč a stráášne to pískalo. Technik sa bol previesť a tvrdil že nič necíti.......
Tentokrát neodídem kým mi to nespravia.

--
14. Říjen 2010 - 15:59
Cyklista
příspěvků: 67
majitel jiné generace

Predné kotúče máš deformované.Je v nich korózia,alebo sú pekné lesklé?Myslím si, že v Lip.Mikuláši majú solídny prístup riešiť naše preoblémy.Ja som telefonoval importérovi do Blavy garančnému technikovi, ohaldom bŕzd.Snažil sa mi vysvetliť,že aj nové kotúče sa musia niekedy presústružiť, /pre CRV / nakoľko majú hádzavosť.Takú vážnu chybu, akú máš netreba odkladať,Trpia pneu.aj ložiská.Som zvedavý,ako pochodíš.

--
14. Říjen 2010 - 9:19
rob.m
Obrázek uživatele rob.m
příspěvků: 56
5D 1.8 Sport
mám od: 1.11. 2008

Mne zadné brzdy menili komplet v LM po 15000 km a na záruku. Vyjadrili sa že si nesadli platničky s kotúčmi..... Z centrály im prišli komplet na výmenu.
A teraz mám problém s prednými. Pri brzdení (takom polovičnom prítlaku na pedál) rozkmitá auto. Nedávno som potreboval dobrzdiť z cca 180 na 80 a cítil som sa ako v starom vlaku.
Pri dobrzďovaní do križovatky cítim ako keby soom pravidelne stláčal a povoľoval pedál (to mám pedál do polovice rovnako stlačený). ABS to nie je. Nemáte niekto podobnú skúsenosť? Ako ste to riešili?

--
14. Říjen 2010 - 0:35
Cyklista
příspěvků: 67
majitel jiné generace

Skúsenosť po presústružení brzdových kotúčov.Pri odovzdaní v servise Lipt.Mikuláši premeranie účinnosťi na brzdovej stolici.Následne dve dlhšie cesty do Chorvatska 2500km a do Čiech 1150km.Účinnosť bŕzd dobrá,subjektívne lepšia, ako do 20tis km.Problémy nastali pri návrate z Čech.V pravom zadnok kolese klepot.V Honde Mladá Boleslav mi tvrdili,že to je vinou nadmerného presústruženia zad.kotúčov.Po návšteve v servise Lipt.Mikuláši zistili, že závada bola v uvolnenom klznom uložení zad.došťičiek-horný a dolný tvarovaný pozinkovaný pliešok, slabo držal došťičku.Vymenili mi ich v záruke za nové, na oboch zad.kolesách.Pri demontáži som požiadal o premeraníe hrúbky zad.brzdových kotúčov.Prav.8.00mm, La 7,8mm.Serv tecnik mi dal údaj o min hrúbke 7,00mm.Má z Vás niekto údaje o hrúbke brzdových kotúčov nových a min.hodnote, akú môžu mať ? Predných aj zadných.Mechanik mi ešte tvrdil,že najväčšie problémy s brzdami u Civika majú zákaznici čo málo jazdia.Tí čo prejdú ročne 30tis km aj viac nemajú problémy s hĺbkovou koróziou kotúčov.

--
13. Říjen 2010 - 21:51

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".