Brzdy a destičky

Při podzimní servisní akci jsem byl obviněn z agresivní jízdy - destičky mám sjeté na 6 mm za 11000 km. Tvrdili, že to je asi polovina životnosti. Neřekli někomu z vás, jak jsou na tom ty vaše? Docela by mě to zajímalo. Je fakt, že je asi namáhám víc, než většina z vás, protože cca polovinu mého nájezdu tvoří německé dálnice a tam se necourám... Takže jak jste na tom vy a po kolika km je "normální" měnit destičky?

2bep napsal:
Určitě někomu pomůže toto vlákno, hlavně první Danyho příspěvek (popisuje základní TypeR rozměr brzd, tedy 300mm).
Danyho brzdová kuchařka
Vložil Bruure, 6. Listopad 2006 - 11:55
 

matulo
příspěvků: 802
3D 1.8 Plus
mám od: 3.4. 2009

babo napsal:
matulo napsal:

to trva hodinu len tebe... Hlasitě se směju :lol:

no zas menit aj kotuce nie je az tak rychle Směju se Mne trva dlho len nasadenie kola, kedze predsa len ten 325mm kotuc ma trosku vyssiu zakladnu vysku a disk tam nesedi tak perfektne Směju se :)
v dvoch sa to rozhodne lepsie tahne, vid Piestany Palec nahoru Aj 29.8. by sa zisiel mechanik Směju se

a koniec koncov koly by potreboval menit aj brzdice, aby sa dostal do origo setupu a to uz je problem :)

neobhajuj sa, ved len podrypujem... Mrk

P.S. tie Piestany neslubujem, ale nemam problem vybehnut... pripomen mi to ked to bude blizsie... Mrk

--
19. Červenec 2009 - 11:14
babo
příspěvků: 599
3D 2.0 Plus
mám od: 7.2. 2009

matulo napsal:

to trva hodinu len tebe... Hlasitě se směju :lol:

no zas menit aj kotuce nie je az tak rychle Směju se Mne trva dlho len nasadenie kola, kedze predsa len ten 325mm kotuc ma trosku vyssiu zakladnu vysku a disk tam nesedi tak perfektne Směju se :)
v dvoch sa to rozhodne lepsie tahne, vid Piestany Palec nahoru Aj 29.8. by sa zisiel mechanik Směju se

a koniec koncov koly by potreboval menit aj brzdice, aby sa dostal do origo setupu a to uz je problem Směju se

--
18. Červenec 2009 - 20:15
matulo
příspěvků: 802
3D 1.8 Plus
mám od: 3.4. 2009

babo napsal:
ako to ze nie? Sup dvihak a predky mas za hodku hotove Směju se :thumbup:

to trva hodinu len tebe... Hlasitě se smějuHlasitě se směju

--
17. Červenec 2009 - 17:19
babo
příspěvků: 599
3D 2.0 Plus
mám od: 7.2. 2009

Koly napsal:

No tak kvôli tomu nebudem naspäť montovať originál brzdy... :lol:

ako to ze nie? Sup dvihak a predky mas za hodku hotove Směju sePalec nahoru

--
17. Červenec 2009 - 17:04
Koly
Obrázek uživatele Koly
Administrátor
příspěvků: 1398
bývalý majitel

babo napsal:
no ja som to vazne testvoal a nad 100 blokovat kvalitne UHP je velky problem so seriovymi brzdami. Schvalne si to skus.

No tak kvôli tomu nebudem naspäť montovať originál brzdy... Hlasitě se směju

--
17. Červenec 2009 - 16:53
babo
příspěvků: 599
3D 2.0 Plus
mám od: 7.2. 2009

Koly napsal:

Ale no tak babo nepreháňaj, na studených sériových brzdách som kolesá pri 140km/h zablokoval úplne s prehľadom a myslím, že aj v podstatne vyšších rýchlostiach. Problém bol presne opačný, najmä ak boli brzdy už zohriate - keď som chcel zastaviť dajmä tomu zo 160km/h, tak v prvej chvíli super, ABS sa hneď aktivovalo, ale ako auto spomaľovalo a brzdy sa zohrievali, tak trebalo tlačiť na pedál stále viac a pod nejakých 100km/h už to zablokovať nešlo. V extrémnych situáciach na okruhu mi to v podstate prestalo počas spomaľovania brzdiť.

no ja som to vazne testvoal a nad 100 blokovat kvalitne UHP je velky problem so seriovymi brzdami. Schvalne si to skus.
Takze bud vgtedy boli gumy v prilis dobrej kondicii, alebo som hodne slabo brzdil (testoval som to uz davno, este ked som mal seriove brzdy).

--
17. Červenec 2009 - 16:31
Shi
příspěvků: 1026
bývalý majitel

babo napsal:
V 140km/h nezablokujes kola podla mna ani omylom. Kstlacis pedal, zacnes brzdit a naozaj zablokujes kola, tak uz davno nejdes 140. V 140 som nezablokoval kola ani seriovymi brzdami na CTR.

Když na to dupneš a probereš k životu brzdového asistenta, tak se ABS ozve poměrně ochotně. (Ostatně blokovat zadní kola lze při 140 km/h snadno i bez zásahu BA). Jasně že nástup plného brzdného účinku chvilku trvá a mezi tím to auto trochu zpomalí, ale z rozumných rychlostí Civik brzdí dobře a limitující jsou gumy a ne destičky/kotouče. Pokud začínáš brzdit jemně a postupně zvyšuješ sílu, tak musíš šlapat realtivně velkou silou a chová se to lineárně. Razantně ale kontrolovaně "dupnout" na brzdu se teprve učím, protože zatím na ni buď šlapu pohybem v kotníku (málo a a co je horší, tak sílu zvyšuji relativně pomalu), nebo (a to taky není ideální) tlačím se zatnutým kotníkem pohybem v koleni a kyčli, ovšem pak stejně nejsem schopný regulovat brzdný účinek. Ovšem to je při normální jízdě, kdy se brzdy chovají "lineárně".

Pokud se ti zapojí brzdový asistent (na Civikovi jsme ho úmyslně k životu probrat nedokázal, ale při nouzovce se projevil), tak brzdy nastupují úplně jinak. Ve vyšší rychlosti jsem BA aktivoval na jiném autě a nástup brzdného účinku byl opravdu brutální a pedál doslova zmizel v podlaze. A toho je podle mě schopny i Civik, jenom u něj ten brzdový asistent není tak vlezlý. Za sebe se přiznám, že brzdit neumím a to jak (jiné) auto umí brzdit jsem poznal až díky brzdovému asistentu.

Taky jsem poznal proč je chyba vozit na zadním sedadle PET láhev s pitím, nebo jiné nepřipoutané předměty Smích

----

Používáte při intenzivním brždění pohyb v kotníku (hlavně lýtkové svaly), nebo kotník fixujete a tlačíte hlavně stehenními svaly ?

--
17. Červenec 2009 - 14:31
Koly
Obrázek uživatele Koly
Administrátor
příspěvků: 1398
bývalý majitel

babo napsal:
to mas zas pravdu, ale z casti. V 140km/h nezablokujes kola podla mna ani omylom. Kstlacis pedal, zacnes brzdit a naozaj zablokujes kola, tak uz davno nejdes 140. V 140 som nezablokoval kola ani seriovymi brzdami na CTR.

Ale no tak babo nepreháňaj, na studených sériových brzdách som kolesá pri 140km/h zablokoval úplne s prehľadom a myslím, že aj v podstatne vyšších rýchlostiach. Problém bol presne opačný, najmä ak boli brzdy už zohriate - keď som chcel zastaviť dajmä tomu zo 160km/h, tak v prvej chvíli super, ABS sa hneď aktivovalo, ale ako auto spomaľovalo a brzdy sa zohrievali, tak trebalo tlačiť na pedál stále viac a pod nejakých 100km/h už to zablokovať nešlo. V extrémnych situáciach na okruhu mi to v podstate prestalo počas spomaľovania brzdiť.

--
17. Červenec 2009 - 10:12
tom
Obrázek uživatele tom
příspěvků: 92
5D 2.2 Sport
mám od: 13.3. 2007

Takže děkuji všem za pomoc z výběrem, a jelikož je min. 40% z celkového ježdění po Praze poskakování v kolonách, a to pískání mi fakt vadí, tak vezmu ty Greeny. Stejně je do roka sjedu, tak když to nebude ono, dám pak ty feroda.

--
17. Červenec 2009 - 10:03
Koly
Obrázek uživatele Koly
Administrátor
příspěvků: 1398
bývalý majitel

Shi: Áno, v tomto máš pravdu, to zradné chovanie "VW" bŕzd poznám, na prvý pocit super, keď ale ide do tuhého naozaj, tak zrazu človek tlačí a nič. Naše sériové brzdy sa naopak s rýchlosťou akoby zlepšujú. Podľa mňa to ukazuje na to, že silou kvalitu materiálu nedoženieš. Preto ak dáš na naše brzdy doštičky s vyšším koeficientom trenia a lepšou tepelnou odolnosťou, tak stačí tlačiť menej a sú nielen pocitovo ale aj reálne ostré, pritom netreba robiť nijaké zásahy do hydrauliky.

--
17. Červenec 2009 - 9:55

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".