Brzdy a destičky

Při podzimní servisní akci jsem byl obviněn z agresivní jízdy - destičky mám sjeté na 6 mm za 11000 km. Tvrdili, že to je asi polovina životnosti. Neřekli někomu z vás, jak jsou na tom ty vaše? Docela by mě to zajímalo. Je fakt, že je asi namáhám víc, než většina z vás, protože cca polovinu mého nájezdu tvoří německé dálnice a tam se necourám... Takže jak jste na tom vy a po kolika km je "normální" měnit destičky?

2bep napsal:
Určitě někomu pomůže toto vlákno, hlavně první Danyho příspěvek (popisuje základní TypeR rozměr brzd, tedy 300mm).
Danyho brzdová kuchařka
Vložil Bruure, 6. Listopad 2006 - 11:55
 

Bruure
Obrázek uživatele Bruure
příspěvků: 641
5D 1.8 Executive
mám od: 27.4. 2006
v provozu od: 1.2. 2009

Díky za info, asi to bude něco takového. Na zítra jsem objednaný do servisu, protože to začalo vydávat naprosto šílený zvuky při břždění - vypadá to na sjetou destičku, což může být způsobené tím, jak dřela a já si toho včas nevšimnul. Jinak to totiž nedává smysl, že bych sjel dřív zadní destičky než přední Směju se

Spritmonitor.de

--
10. Březen 2010 - 16:55
Humidor
příspěvků: 93
5D 2.2 Sport
mám od: 28.12. 2007

Potvrzuju potrebu po zime vycistit brzdy od nahromadeneho bordelu a promazat brzdove celisti. Pred tydnem mi to provedli v Roudnici - zejmena pry zadni brzdy maji tendenci se kousnout.

--
8. Březen 2010 - 15:28
Ukrutnik
příspěvků: 227
bývalý majitel

Bruure napsal:
Nechce se mi zakládat nové téma, tak sem - včera jsem po krátké jízdě po dálnici a sjezdu z ní slyšel divný zvuk, který se měnil s rychlostí auta. Zastavil jsem na nejbližší pumpě a zjistil jsem, že mi přibržďovalo pravé zadní kolo - disk byl úplně rozpálený. Chci se zeptat, jestli někdo víte, co tak mohlo být špatně, zkusil jsem do toho trochu šťourat šroubovákem, ale nic se nepohnulo. Párkrát jsem zkusil zabrzdit na místě, zatáhnout a povolit ručku a po rozjetí to už bylo v pohodě a od té doby to neudělalo. Myslíte, že to byla nějaká anomálie nebo to mám dát někam zkontrolovat, když vlastně není co a všechno je v pořádku?

Spritmonitor.de

Mohol si mat ten isty problem ako ja dnes. Tiez mi rozpalilo lavy zadny kotuc, kvoli tomu ze po zime sa mi medzi strmenom a brzdovymi platnickami nahromadil bordel a brzdove platnicky sa stali takmer nepohyblive. Vtedy staci malo a platnicka drie a zahrieva kotuc, zvlast na dlhsej trase. Bolo nutne to vycistit a premazat.
--
8. Březen 2010 - 14:19
Shi
příspěvků: 1026
bývalý majitel

Normální testy jsou na ideálním povrchu, Mazdu si testovali kutilové na poněkud hrbolaté příjezdové cestě, sami upozorňovali, že zdaleka nejde o ideální povrch ani profesionálního řidiče.

Drážky pomáhají odvádět plyny, vodní páru a bordel vznikající při vysokých teplotách, ale mají smysl jen s destičkami s vysokým třecím koeficientem, protože o něco snižují kontaktní plochu. Taky prý udržují destičky rovnoměrněji opotřebené a hladké. Pro brždění zvysokých rychlostí smysl mít můžou, byl jsem překvapený že pro brždění z 100 km/h nějaký měřitelný přínos měly.

--
4. Březen 2010 - 13:36
petous
příspěvků: 271
bývalý majitel

Tak to se ta Mazda moc nevytáhla, čekal jsem něco kolem 43m jako má údajně Yaris 1.0. U těch kotoučů moc nevěřím nějakému zlepšení, drážky mají spíš sloužit k čištění a chlazení. Jinak 1m ze 100km/h rychlosti odpovídá cca 4m z 200km/h a to je o jedno auto v zácpě na dálnici, to se může hodit.

--
4. Březen 2010 - 13:19
Shi
příspěvků: 1026
bývalý majitel

Hledal jsem nějakou informaci nakolik lepší destičky a nebo drážkované kotouče zkrátí běžnému řidiči brzdnou dráhu. Moc jsem toho nenašel, tak aspoň tohle:

Test na autě bez ABS (Mazda Miata r.v. 1996):

Auto s vyměněnými brzdovými hadicemi, coby základní konfigurace, brždění na příjezdové cestě z rychlosti 96 km/h (lehce nerovná, tedy běžná cesta, auto nemá ABS):

Průměrná brzdná dráha v základní konfiguraci: 56 metrů
Po výměně destiček za lepší (Hawk Ferro-Carbon): 50 metrů
Po výměně kotoučů za drážkované (už s destičkami Hawk): 47,5 metru

http://corp.advanceautoparts.com/english/youcan/asp/ccr/ccr20050101ub.asp

Hodně záleží na tom jaké brzdy má auto v sérii:
U BMW 740i Sport způsobily desky EBC Yellow + drážkované kotouce EBC Ultimax zkrácení brzdné dráhy z 96 km/h o něco málo přes 1 metr.

http://www.ebcbrakes.com/Assets/ebc-powerpage.pdf

--
4. Březen 2010 - 11:56
56Lukas
příspěvků: 3
5D 1.8 Comfort
mám od: 15.11. 2007

Neviem co sa deje ale asi pred mesiacom som mal ten isty problem ako Bruure a tiez s tym istym kolesom

--
3. Březen 2010 - 20:24
bbbbbbbbbbbbbbbb
příspěvků: 76
náhodný návštěvník

Bruure napsal:
Nechce se mi zakládat nové téma, tak sem - včera jsem po krátké jízdě po dálnici a sjezdu z ní slyšel divný zvuk, který se měnil s rychlostí auta. Zastavil jsem na nejbližší pumpě a zjistil jsem, že mi přibržďovalo pravé zadní kolo - disk byl úplně rozpálený. Chci se zeptat, jestli někdo víte, co tak mohlo být špatně, zkusil jsem do toho trochu šťourat šroubovákem, ale nic se nepohnulo. Párkrát jsem zkusil zabrzdit na místě, zatáhnout a povolit ručku a po rozjetí to už bylo v pohodě a od té doby to neudělalo. Myslíte, že to byla nějaká anomálie nebo to mám dát někam zkontrolovat, když vlastně není co a všechno je v pořádku?

Spritmonitor.de

Tak s tím mám docela bohatý zkušenosti z předchozího auta - poprvé to měl na svědomí přidírající se pístek ve třmenu (stačilo rozdělat, vyčisti a lehce promáznout) a podruhé zlomená brzdová destička, což byl podle vysvětlení mechaniků následek prvního incidentu. Holt jak se napoprvé dlouho přehřívala, tak zkřehla a pak na místě největšího tlaku od pístku nevydržela a praskla. Tím se taky zdeformovala, takže pak pořád tlačila na koutouč a ten se zahříval. V tý souvislosti mě mechanik taky upozornil, že je na to třeba dát pozor hlavně při delších cestách (můj případ), protože teplo se přenáší i do brzdový kapaliny, což může mít za následek horší reakci hlavně při náhlé potřebě intenzivního brzdění.
Takže já bych to úplně nepodceňoval, ale do servisu bych se s tím hned taky nehnal, pokud se to nebude opakovat znovu...

--
3. Březen 2010 - 18:08
Bruure
Obrázek uživatele Bruure
příspěvků: 641
5D 1.8 Executive
mám od: 27.4. 2006
v provozu od: 1.2. 2009

Nechce se mi zakládat nové téma, tak sem - včera jsem po krátké jízdě po dálnici a sjezdu z ní slyšel divný zvuk, který se měnil s rychlostí auta. Zastavil jsem na nejbližší pumpě a zjistil jsem, že mi přibržďovalo pravé zadní kolo - disk byl úplně rozpálený. Chci se zeptat, jestli někdo víte, co tak mohlo být špatně, zkusil jsem do toho trochu šťourat šroubovákem, ale nic se nepohnulo. Párkrát jsem zkusil zabrzdit na místě, zatáhnout a povolit ručku a po rozjetí to už bylo v pohodě a od té doby to neudělalo. Myslíte, že to byla nějaká anomálie nebo to mám dát někam zkontrolovat, když vlastně není co a všechno je v pořádku?

Spritmonitor.de

--
3. Březen 2010 - 17:24
Misko42
Obrázek uživatele Misko42
příspěvků: 776
3D 1.8 Sport
mám od: 2.4. 2008

Humidor napsal:
Zdravim vsechny.
Vcera jsem totalne uvaril seriove brzdy (dovadeni na okresce, kour jak z dymovnic Směju se. Hned odpoledne jsem vymenil zcela sjete seriove desticky za EBC Greenstuff - a zda se, ze je to posun k lepsimu. Mam dotaz - kde, jak a za kolik mohu sehnat kotouce EBC? Obavam se, ze zivotnost tech seriovych (uz jednou stacenych) se blizi ke konci a bude treba je brzy vymenit. Objednaval z vas uz nekdo? Njk zkusenosti - desky EBC spolu s kotouci EBC?

kuk sa na typer.cz

"IF YOU CAN DREAM IT,
YOU CAN DO IT."

--
14. Únor 2010 - 14:35

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".