Brzdy a destičky

Při podzimní servisní akci jsem byl obviněn z agresivní jízdy - destičky mám sjeté na 6 mm za 11000 km. Tvrdili, že to je asi polovina životnosti. Neřekli někomu z vás, jak jsou na tom ty vaše? Docela by mě to zajímalo. Je fakt, že je asi namáhám víc, než většina z vás, protože cca polovinu mého nájezdu tvoří německé dálnice a tam se necourám... Takže jak jste na tom vy a po kolika km je "normální" měnit destičky?

2bep napsal:
Určitě někomu pomůže toto vlákno, hlavně první Danyho příspěvek (popisuje základní TypeR rozměr brzd, tedy 300mm).
Danyho brzdová kuchařka
Vložil Bruure, 6. Listopad 2006 - 11:55
 

pegin
Obrázek uživatele pegin
příspěvků: 470
5D 1.8 Sport
mám od: 12.4. 2007

Pokud se nepletu, tak vrtání kotoučů má velký význam při stírání spálené vrstvy z destiček. Proto musí být vrany otvorů ostré. Jak moc to má vliv na chazení netuším.

--
3. Březen 2008 - 10:29
rybiz
Obrázek uživatele rybiz
příspěvků: 1092
bývalý majitel

Tohle taky vypdá docela zajímavě, až na tu cenu Palec dolu

http://www.d2racing.cz/index.html

--
3. Březen 2008 - 8:44
padam
Obrázek uživatele padam
Administrátor
příspěvků: 1893
bývalý majitel

Shi napsal:
Tuším, že drážky nejsou kvůli chlazení, ale kvůli tomu, aby plyny (vodní pára a produkty hoření) měly kudy uniknout zpod brzdové destičky a nesnižovaly tak přítlak destička-kotouč.

Jo,jo, přesně to jsem četl taky a myslím že je to pravda.
Shi napsal:

Myslím, že pro optimální výsledek je potřeba vhodně spárovat materiál destiček s materiálem kotouče, jedno od druhého asi není možné jen tak lehce oddělit.

To je také nepochybně pravda, ale kdo to má zkoušet Nechápu Výrobců kteří mají desky i kotouče moc není.
No a když chce člověk kompromis který funguje dobře na silnici ale i na okruhu, tak se z toho stává ještě větší magie.

Shi napsal:

Mimochodem na stránkách EBC je popsáno jak si výrobce představuje správný způsob zajíždění destiček.
http://www.ebcbrakes.com/assets/typicalq%26a.html
Je to bod 9.

Dobrý tip.
--
2. Březen 2008 - 23:27
Shi
příspěvků: 1026
bývalý majitel

padam napsal:
Že prý to drážkování, případně odvrtání nepřináší nic ke kvalitě chlazení. Když už chce mít člověk lépe chlazené kotouče, tak je prý nejefektivnější přivést vzduch do podběhů.

Vrtané kotouče prý rády praskají, navíc dírky podle mě snižují velikost třecí plochy. Tuším, že drážky nejsou kvůli chlazení, ale kvůli tomu, aby plyny (vodní pára a produkty hoření) měly kudy uniknout zpod brzdové destičky a nesnižovaly tak přítlak destička-kotouč.
Myslím, že pro optimální výsledek je potřeba vhodně spárovat materiál destiček s materiálem kotouče, jedno od druhého asi není možné jen tak lehce oddělit.

Co se týče chlazení, tak s přívodem vzduchu máš nepochybně pravdu. Jsem mrtvý smíchy když vidím "tunery" jak si auto oplácají spojlery, které nejen že domrví aerodynamiku, ale pokud možno ještě zhorší chlazení brzd.

Mimochodem na stránkách EBC je popsáno jak si výrobce představuje správný způsob zajíždění destiček.
http://www.ebcbrakes.com/assets/typicalq%26a.html
Je to bod 9.

--
2. Březen 2008 - 23:14
padam
Obrázek uživatele padam
Administrátor
příspěvků: 1893
bývalý majitel

Shi: EBC si prý hodně zakládá na pověsti dodavatele i pro závodní aplikace. Koukal jsem rovnou na Yellowstuff. Mrk Bavil jsem se o nich ale s Twilite (má červenou Integru Type-R) a ten má s EBC špatné zkušenosti, prý na okruhu ty Yellowstuff spálil. Má zase dobré zkušenosti s Ferodo DS2500.
Vypadá to, že budu muset vyzkoušet jedny nebo druhé a uvidím.
Co se týká kotoučů, tak už pár dní pročítám různá světová fóra a čím dál víc slyším názor, že kotouče stačí kvalitní, hladké.
Že prý to drážkování, případně odvrtání nepřináší nic ke kvalitě chlazení. Když už chce mít člověk lépe chlazené kotouče,
tak je prý nejefektivnější přivést vzduch do podběhů.

--
2. Březen 2008 - 20:20
Shi
příspěvků: 1026
bývalý majitel

padam: EBC - nikdy jsem o nich neslyšel, ale jejich produktová řada vypadá rozumně. Jestli budu mít výhrady k seriovým brzdovým komponentám, tak vyzkouším jejich greenstuff nebo redstuff destičky. Drážkované kotouče jsou taky zajímavé Směju se

Mé sympatie si získali svou poctivě udělanou svou sekcí Q&A, kde člověk skutečně nalezne celou řadu odpovědí.

--
2. Březen 2008 - 19:08
Luky87
příspěvků: 547
bývalý majitel

ja som menil dosticky pri 5Otis km...Mam taku otazocku ked mi vymenili brzdove dosticky tak vidim ze tam je daky kus papiera, skusim to odofotit neviete co to moze byt? Smích

--
1. Březen 2008 - 11:03
padam
Obrázek uživatele padam
Administrátor
příspěvků: 1893
bývalý majitel

Shi: doufám že se s EBC ekonomika provozu o něco zlepší.
Už takhle mě vychází brzdy, pneu a olej mnohem dráž než palivo. Jsem smutný
Ještě že je aspoň beru bez DPH.

Přední 300mm, zadní 260mm. Měly by být snad stejné jako na CTR 7G.

--
29. Únor 2008 - 22:08
Shi
příspěvků: 1026
bývalý majitel

Hezkýýý, brdové destičky tě budou stát víc, než palivo Smích
Jen pro zajímavost - jaké průměry kotoučů má Type-R ?

--
29. Únor 2008 - 22:00
padam
Obrázek uživatele padam
Administrátor
příspěvků: 1893
bývalý majitel

Tak jsem byl zase v Mostě a mohu potvrdit že sériové destičky jsou z másla (teda aspoň na tajpára).
Zase jsem je tam nechal... Jsem smutný

Po rozmluvě s pár lidmi z Honda-clubu půjdu asi do EBC, kotouče i desky. Mělo by to být lepší.

PS: jedu zítra pro nové radši do jiného servisu než do Roudnice, asi by nevěřili, že jsem tam zase pro přední desky, a že
si nedělám srandu. Byl jsem tam před 10 dny... 666

--
29. Únor 2008 - 21:49

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".