Radenie skladieb pri prehrávaní hudby z USB (MY 2009) - návod

Už dlhší čas ma dosť iritovalo, že pri prehrávaní hudby z USB moje obľúbené albumy, ktoré poznám odpredu dozadu, hrali tak nejak kadejak... Rozumej v poradí, ktoré nebolo za žiadnych okolností podľa názvov súborov, ID3 tagov ani ničoho podobného...
Akurát som bol zaneprázdnený a lenivý to riešiť... Až kým som sa v jeden dlhý zimný (pardon, oficiálne je ešte jeseň Směju se ) nenaštval a nepustil sa do googlenia... Zdôvodnenie tohto správania aj riešenie sa samozrejme našlo (aspoň pre mňa), a tak som si povedal, že sa oň podelím.

1. Prečo je to tak
Rádio od Hondy prehráva skladby v poradí, v akom sú zapísané vo FAT tabuľke súborového systému (laicky povedané, predstavte si dáta uložené na USB kľúči ako knihu a FAT tabuľku ako obsah/index tej knihy), t.j. zjednodušene povedané v poradí, v akom sú zapísané na disk/USB kľúč. Problém je, že Windows optimalizuje poradie zápisu na USB kľúč a iné operácie s USB tak, aby boli čo najrýchlejšie. Pri tom väčšinou okrem iného zmení poradie zápisu súborov/operácií.
Poznámka: Súborový systém NTFS, ktorý funguje na trochu iných princípoch, som v aute prehrávať neskúšal, väčšina USB kľúčov sa aj tak predáva predformátovaná pre súborový systém FAT/FAT32.

2. Ako to napraviť (jednou vetou)
Usporiadať záznamy vo FAT tabuľke USB kľúča... Směju se

3. Ako to napraviť (podrobný návod)
Na Internete som našiel jeden veľmi užitočný programček, ktorý slúži iba na jedno - usporiadať FAT tabuľku súborového systému USB kľúča alebo iného disku (podľa špecifikácie zvláda iba FAT/FAT32, ale to je v zmysle poznámky vyššie v poriadku). Takže poďme na postup pre každého:

  1. Stiahnuť si programček DriveSort z tejto adresy (link na stiahnutie je na konci stránky) nebo lokálního mirroru. Súbor uložiť niekam na disk a rozbaliť. Program sa neinštaluje, takže ho treba dať niekam, kde si ho znova nájdete. Oplatí sa to, pretože nabudúce ho nebude treba nastavovať (program si ukladá nastavenia do konfiguračného súboru uloženého v tom istom adresári).
  2. Spustiť program

  3. Pripojiť USB kľúč alebo prehrávač (ďalej len "disk")
  4. Načítať disk (menu Disk -> Open, resp. prvá ikonka zľava, potom vybrať disk a potvrdiť). Program si disk bude chcieť uzamknúť iba pre seba, takže z neho nesmie nič otvorené).
  5. Nastaviť triedenie a ukladanie tak, aby vyhovovalo (postačí pri prvom spustení, potom je uložené v konfiguračnom súbore, takže stačí skontrolovať):
    1. V sťahovacom menu vedľa tretej ikony zľava zvoliť "Long Name Sort" a zakliknúť voľbu "Subdirectories".
    2. V sťahovacom menu vedľa štvrtej ikony zľava zakliknúť voľbu "Subdirectories".
  6. Utriediť zoznam disku (menu Folder -> Sort, resp. tretia ikona zľava)
  7. Zapísať zmenené poradie na disk (menu Folder -> Save, resp. štvrtá ikona zľava) - pozor, bez tohto kroku bol celý postup zbytočný!
  8. Zatvoriť disk (menu Disk -> Close, resp. druhá ikona zľava)
  9. Regulérne odpojiť USB zariadenie od počítača (vo Windowse odstrániť zariadenie a po potvrdení, že zariadenie je možné odpojiť od počítača ho odpojiť).

Voilá, skladby hrajú v poradí, ako majú... Směju se Postup treba pochopiteľne opakovať po každom pridaní súborov na disk...
Uvedený scenár utriedi všetky súbory na disku podľa tzv. Long names, t.j. názvov, ktoré bežne vidíte vo Windows. Program umožňuje vytvárať aj vlastné poradia, ale toto už ponechám na vaše experimenty.

Dúfam že príspevok pomôže aspoň niekomu. Písal som to relatívne narýchlo, takže ak by ste našli nejaké chyby, mali návrhy na vylepšenia, alebo by sa niekomu chcelo dorobiť screenshoty, kľudne sa ozvite... Mrk

Vložil matulo, 16. Prosinec 2009 - 11:27
 

GibonArt
Obrázek uživatele GibonArt
příspěvků: 73
5D 1.8 Sport
mám od: 5.1. 2015
v provozu od: 29.10. 2009

Akorát jsem chtěl doplnit, že pro Linux je nejlepší fatsort Směju se

--
9. Leden 2015 - 11:00
weits
příspěvků: 1
5D 1.8 Sport
mám od: 13.5. 2011

Protože nepoužívám Windows, ale Linux, hledal jsem řešení pro tohoto problému pro něj. A našel jsem ho Mrk

Řešením je utilita fatsort, viz http://diegotorquemada-linux.blogspot.com/2008/10/fatsort-listen-your-mp3-in-order.html

Snad to někomu pomůže

Spritmonitor.de

--
4. Červenec 2011 - 11:39
Shnoff
příspěvků: 2
5D 1.8 Sport
mám od: 3.4. 2010

Nenasel se ted nejaky novy firmware, ktery by tuto anabazi se razenim souboru odstranil a zavedl nejaky uzivatelsky logicky postup?

--
7. Duben 2010 - 16:01
babo
příspěvků: 599
3D 2.0 Plus
mám od: 7.2. 2009

pekna praca matulo, ale tomu, kto pisal ten software na nacitavanie suborov z USB kluca by som zlamal ruky Směju se nacitat len nasprosto subory priamo z FAT a zoradit ich tak a bodka, tak to je fakt huste Směju se Sa cudujem, ze to podporuje vobec podadresare Směju se

--
23. Prosinec 2009 - 9:56
jc
Obrázek uživatele jc
příspěvků: 2861
bývalý majitel

super, pridal jsem to mezi ostatni navody

--
16. Prosinec 2009 - 18:54

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".