Modré osvětlení interiéru

Výměna žárovky zadního stropního světla (obrázek zde)

Nejdříve je třeba sundat průhledný kryt osvětlení. Do mezery mezi kryt a rámeček stačí vsunout třeba plastovou (např. platební...) kartu a uvolnit západky na širších stranách, kryt jde potom docela dobře vyklopit a vyndat. Přepínač světla dejte do polohy OFF.

POZOR: průhledný kryt je vsazen v pevném rámečku, mezírka je mezi dvěma pevnými částmi, nesnažte se oddělit celý rámeček od čalounění!

Žárovka je uložena ve dvou úchytech, jde snadno dvěma prsty vyndat a náhradní se tam jen zatlačí. Před opětovným zatlačením průhledného krytu na místo ověřte správnou polaritu, rozsviťte světlo, pokud nesvítí, je třeba žárovku (diodu) otočit. Pokud se vám napoprvé nepodaří správná polarita, otočením se vše vyřeší, žádný vliv na funkčnost to nemá. Zatlačte zpět na místo průhledný kryt.

Výměna žárovek předního stropního osvětlení (obrázek zde)

Opět nejdříve sejměte průhledný kryt, mezera je zde užší, takže pomůže spíš hodně malý šroubovák. Pro přístup k žárovkám je potřeba sejmout ještě šedý rámeček pod krytem. Po uvolnění jeho západek jej při vyndávání držte spíš vodorovně, má na jedné straně trochu delší vodící zobáček, který by se při přehnaném ohýbání možná mohl ulomit. Přepínač světla dejte do polohy OFF (rozsvícené žárovky dost topí...).

Po sejmutí rámečku už jsou obě žárovky snadno přístupné a rukou vyměnitelné. Opět je třeba ověřit polaritu a případně póly otočit. Zatlačte zpět rámeček a průhledný kryt.

PD: Mám vyzkoušenu výměnu žárovek za modré diody, jejich typy jsem si nechal poradit ve threadu na civinfo.com:

Vzadu je "šestidioda", v Anglii tomu říkají "LED festoon bulb", něco jako "diodová věncová žárovka", typ, který jsem tam instaloval, je "269 6LED Festoon Bulb - 30mm - blue", viz tenhle odkaz.

Vepředu jsou dvě samostatné žárovky/diody. Instaloval jsem "501 Single LED blue", viz tenhle odkaz.

Určitě se dají najít levnější ekvivalenty v Česku, třeba je někdo brzy vypátrá. Anebo, jak se také objevilo, je možné žárovky přelakovat...

Vložil jc, 8. Březen 2007 - 22:06